Olivovnik

1. října 2011 v 18:04 | Bobika 1965 |  Středozemní rostliny

Popis rostliny:

Olivovník je stálezelená rostlina, neodolná vůči zimě. Dorůstá výšky až 10m.
Vytváří košatou korunu a jejich větve jsou porostlé trny. Pro vyšlechtěné olivovníky, na rozdíl od divoce rostoucích druhů, je typický sukovitý, zkroucený kmen, delší listy a oválnější plody.
Olivovník může dosáhnout stáří přes tisíc let. Na jaře na něm rostou latovité květenství s drobnými bílými, jemně voňavými květy. Ze dřeva olivovníku se vyrábějí různé předměty. Listy jsou vstřícné, celokrajové a kopinaté. Jejich spodní strana je stříbřitě ochmýřená. Dužina plodu, která je kolem tvrdé pecky, obsahuje velké množství oleje. Olivy jsou oválné, zpočátku bývají zelené a během zrání se zbarvují do černohněda nebo fialova.
Olivovník je znám už odedávna. V koránu je posvátný a nejznámější zmínka o něm je v biblickém příběhu o Noemovi v knize Genesis. Ve starověkých Aténách znamenal olivový věnec připevněný na dveřích, že syn odešel do světa. Ve válce prosili poražení s olivovou větvičkou o mír. Olivovník byl symbolem míru, plodnosti a blahobytu.

Čeleď:

olivovníkovité

Původ:

Olivovník pochází ze středomoří. Pěstuje se také v Kalifornii, Austrálii a v Číně.


Pěstování:

Olivovník potřebuje slunné, horké a suché stanoviště, dobře propustnou, kyprou a vápenatou půdu. Odumřelé větve odřezáváme.

Množení:

Množíme řízkováním v létě.

Fota naleznete v mé části - GALERIE- STŘEDOZEMMNÍ ROSTLINY-OLIVOVNIK 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 17:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama