Granátovník

1. října 2011 v 20:24 | Bobika 1965 |  Středozemní rostliny
je subtropická rostlina, která poskytuje nejen jedlé plody, ale všestranný užitek. Rostlina pochází z Přední, Střední a Malé Asie, odkud se rozšířil do celé Asie a jižní Evropy.
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou nebopřenosnou rostlinou. Je především velmi dekorativní svým listem a květem. Doba kvetení je dlouhá. Má spoustu svítivě, šarlatově červených květů a poskytuje dobré ovoce. Květy mají v průměru 4 - 5 cm. Granátovník na zimu opadává. Opadnutím listů končí vegetace. Raší brzy na jaře. Kvete od května do září, plody dozrávají postupně koncem září a v říjnu.

Plody:
Plody jsou bobule 4 - 6 cm v průměru, kulaté s vytrvalým kalichem. Šťáva má načervenalou barvu, příjemnou vůni a chuť. Plody se konzumují v čerstvém stavu, nebo se zpracovávají na šťávy a kompoty. Šťáva obsahuje také značné množství vit. C. Používá se v lékařství k léčení žaludečních nemocí a proti arteriosklerose, poněvadž rozpouští vápenaté sloučeniny, povzbuzuje chuť a snižuje vysoké horečky.

Podmínky růstu:
Granátovníku vyhovuje klasický zahradnický substrát, který je běžně v prodeji. Nejvíce vláhy mu musíme poskytnout na jaře a v létě. V zimě , když je bez listů, zaléváme málo, jen aby kořenový bal zcela nevyschl. V tomto období rostlinu umístíme na chodbě, nebo ve sklepě.
V našich podmínkách kvete a plodí pouze zakrslá varieta "Nana". Rostliny vypěstované ze semen ze zakoupených plodů u nás nekvetou.

Fota naleznete v mé části GALERIE-STŘEDOZEMNÍ ROSTLINY-GRANÁTOVNÍK

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama